30 września 2022 roku w Jedwabnem odsłonięto i poświęcono Tablicę upamiętniającą z nazwiskami 230 osób wywiezionych z gminy Jedwabne na Syberię. Na tablicy umieszczono jakże wymowne motto ,, Jeżeli Wy mówić przestaniecie ,kamienie wołać będą ‘’. To wymowne motto zaczerpnięte, z Pisma Świętego znajduje się na nagłówku epitafijnej tablicy.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła sprawowana w intencji Sybiraków przez ks. Jerzego Dębińskiego proboszcza. Jako dary ofiarne żyjący Sybiracy nieśli: Helena Karwowska niosła bochenek pachnącego chleba z napisem ,,DAR OCALONYCH’’ – jedyna żyjąca Sybiraczka z Jedwabnego,  Danuta Pieńkowska-Wolfart wino a Adam Frąckiewicz Hostię. Dzieci i wnuki w darze nieśli polskie kwiaty, symbol naszej polskiej ziemi.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe i zebrani udali się przed Pomnik Sybiraka znajdujący się na placu Jana Pawła II, gdzie została usytuowana tablica epitafijna, na której widnieją nazwiska 230 mieszkańców Gminy Jedwabne wywiezionych na Syberię. Przy śpiewie Mazurka Dąbrowskiego została podniesiona na maszt flaga państwowa. Pani Helena Karwowska odsłoniła Tablicę, pod którą poszczególne delegacje złożyli kwiaty i zapalili znicze. Prezes Danuta Pieńkowska –Wolfart przeczytała fragment książki swego ojca opisującej ostatnie godziny Sybiraka z Jedwabnego Piotra Chodnickiego , (nazwisko widnieje na tablicy), który razem przebywał w łagrze.

Po uroczystościach przy Pomniku zebrani udali się do Domu Kultury, gdzie młodzież szkolna przedstawiła wzruszający montaż słowno -muzyczny pt.: ,,Nigdy więcej wojny’’. Zwieńczeniem uroczystości był koncert kwartetu smyczkowego ALLA  BREVE. Burmistrz Jedwabnego w serdecznych słowach podziękował parlamentarzystom, Sybirakom, Pocztom sztandarowym uczniom, Dyrekcji Szkoły za wzięcie udziału w uroczystości. Z radością mówił o inicjatywie, która powstała z potrzeby serca aby z imienia i nazwiska utrwalić na wieki osoby,  które powrócili i te, które na zawsze zostali na nieludzkiej ziemi bez mogił i krzyży. Na zakończenie Pani Danuta Komorowska –Wiceprezes podziękowała wszystkim tym osobom, które przyczyniły się do powstania takiego Znaku Pamięci powiedziała cytuję: „To wielki zaszczyt i doniosła chwila zobaczyć nazwiska naszej rodziny, mojej mamy Lucyny Ożarowskiej z domu Kalinowska, mojej cioci Ireny Kolusińskiej, która za dar ocalenia poświęciła swoje życie Bogu jako siostra zakonna – Franciszkanka służyła przez 62 lata  niosąc pomoc ludziom chorym, biednym sierotom. Dopóki będę żyć i jako nauczycielka, matka, babcia będę przekazywać młodzieży, swoim dzieciom, wnukom prawdę o Golgocie Wschodu, czego dowodzi książka mojego autorstwa ,,UPRAGNIONA KROMKA CHLEBA‘’. Po uroczystości Sybiracy i zaproszeni goście spotkali się przy wspólnej herbatce .

Opracowała: Nina Żyłko

 

Tablica pamiątkowa w Jedwabnem
Click to listen highlighted text!