Na zaproszenie Urzędu Gminy Białowieża i Starostwa Powiatowego w Hajnówce Sybiracy zostali zaproszeni na I Bieg Pamięci Sybiraków, który się odbył 13 października 2022 r. Bieg został zorganizowany dzięki staraniom Alberta Litwinowicza, Wójta Gminy Białowieża, Andrzejowi Skiepko, Staroście Powiatu hajnowskiego, Andrzejowi Nowakowi dyrektorowi RDLP w Białymstoku oraz Mateuszowi Gutowskiemu z Urzędu Gminy w Białowieży.
Patronami honorowymi Biegu byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, IPN, Związek Sybiraków Oddział w Białymstoku. Partnerzy w przedsięwzięciu – Białowieski Park Narodowy, OSP Białowieża, nadleśnictwa Żednia, Browsk, Supraśl, Hajnówka, Białowieża; Instytut Biologii Ssaków, Technikum Leśne w Białowieży. Partnerzy medialni: TV Podlasie, Polskie Radio Białystok, TVK Hajnówka.

Punktualnie o godz. 10.00 Starosta powitał wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników Biegu, wspomniał historię zesłanych na Sybir w nawiązaniu do historii pomnika Pamięci Sybiru, obok którego się znajdowaliśmy. Życzył miłych wrażeń, a uczestnikom zdobycia I miejsca. Pozostali zabierający głos nawiązywali do gehenny Sybiru i odsłoniętego ostatnio pomnika.
Grupa licząca ok.150 osób została podzielona na 4 grupy wiekowe, a wśród tych grup nastąpił podział na panie i panów. Dystans biegowy wynosił od 1200 m do 3600 m (najstarsza grupa wiekowa). Wszyscy uczestnicy Biegu zostali uhonorowani pamiątkowymi plakietkami, również grupa Vipów, która biegła na zmniejszonym dystansie.

Po zakończonym biegu przejechaliśmy do Białowieskiego Ośrodka Kultury, gdzie nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu. Laureatom I miejsca wręczono puchar ufundowany przez Bohdana Paszkowskiego, Wojewodę Podlaskiego. Związek Sybiraków przekazał okolicznościowy puchar najstarszemu uczestnikowi rajdu Aleksandrowi Prokopiokowi. W miłej atmosferze, myśliwski bigos i kiełbaski pieczone nad ogniskiem smakowały wybornie.

Na zaproszenie pani Anny Kulbackiej, dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży zwiedziliśmy sale dydaktyczno – wykładowe. W jednej z nich znajdują się wspaniale zachowane okazy zwierząt zamieszkujących tereny z poza Europy w doskonałej naturalnej scenerii. Następna sala zachwyciła ilością eksponowanych pucharów w osiągnięciach sportowych i naukowych oraz sztandarem szkoły z 1951roku oraz bogactwem naturalnych kwiatów i zachowanych owadów. Przy wejściu do następnej sali wszyscy zatrzymaliśmy się z wrażenia. Na środku sali znajdował się olbrzymi dąb podtrzymujący sufit i stojący na podłodze. Dopiero po chwili zorientowaliśmy się, że jest to replika jednego z najstarszych dębów z parku, łudząco podobny do prawdziwego.
Sala historii to swoiste osiągnięcie pani dyrektor i przez nią osobiście tworzona. Nazwę Technikum Leśne szkoła otrzymała dopiero w 1951r., a istnieje od 1920 jako Szkoła Leśna, Szkoła Rolnicza. Zdjęcia z tamtych lat w przepisowych mundurach, zawody sportowe, sztandar szkoły z tamtych lat przywracają klimat tamtych czasów. W ostatniej sali szkolnej zobaczyliśmy repliki sztandarów szkolnych z okresu międzywojennego jak również sztandaru państwowego.

Z szacunkiem i wyrazami uznania za tak duże osiągnięcia wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej szkoły i podziwiając ukwiecone otoczenie udaliśmy się w podróż do Białegostoku. Tuż obok Technikum, na terenie Parku Białowieskiego, znajduje się oryginalny pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, zbudowany w 1934 r., odrestaurowany w 2008 r. przez Związek Piłsudczyków, przy którym też na chwilę zatrzymaliśmy się.

Opracowała: Jolanta Hryniewicka
Zdjęcia: Wanda Kościuczuk

https://www.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/

Chwilę przed startem
Zaproszeni goście

 

Click to listen highlighted text!