Janina Brzozowska z d. Dobrowolska

Z wielkim smutkiem informujemy, że 6.10.2022r. odeszła od nas

Pani Janina Brzozowska z d. Dobrowolska.

Wspaniały, dobry człowiek, serdeczna, wesoła, życzliwa pomimo trudnych przeżyć i wspomnień.
Pani Janina urodziła się 27.05.1927r. we Lwowie. Deportowana została, wraz z mamą i trójką młodszego rodzeństwa z miejscowości Ostróg – 13.04.1940r. do Kazachstanu – miasto Mamlutka pos. Afońkino. Tato został wcześniej aresztowany i, jak dowiedziała się później rodzina, zamordowany przez NKWD. Swoje przeżycia opisała Pani Janina w książce „Sądeccy Sybiracy w Stepach Kazachstanu”. Jak wspominała jechali 2 tygodnie w strasznych warunkach. Po tym czasie dotarli do Mamlutki. Następnie przewieziono ich do wsi Afońkino. „Nie zapewniono nam nic, ani dachu nad głową, ani pracy, ani środków do życia”. Rodzina jednak nigdy nie traciła nadziei, że przetrwają i wrócą do Ojczyzny. W kwietniu 1946r. rozpoczęła sie droga powrotna do Polski . Szczęśliwie wrócili wszyscy, ale po tych sześciu latach ” Kazachstan jak zadra utkwił we mnie, nie dał się wymazać z pamięci” – pisała Pani Janina.
Pani Janina była jedną z osób, które tworzyły Oddział Związku Sybiraków w Nowym Sączu. Była także przez wiele lat członkiem Zarządu Koła Związku Sybiraków w Gorlicach, pełniąc także przez kilkanaście lat funkcję Prezesa.
Za swoją działalność na rzecz Sybiraków została odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorowego Sybiraka.

Pani Janina, o której mówiliśmy „Pani Jasia”, pozostanie na zawsze w naszej pamięci i naszych sercach.