W ramach współpracy Związku Sybiraków Koła w Lubaniu Oddział Jelenia Góra z Powiatowym Centrum Edukacji w Lubaniu od 2008 r. odbywają się konkursy „Wiedza o Sybirakach”. Konkursy są adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, zgorzeleckiego i bolesławieckiego pod hasłem „Nie dajcie nam o sobie zapomnieć”. Od początku ich trwania patronat sprawują Starosta Lubański i Koło Związku Sybiraków w Lubaniu. W roku szkolnym 2011/2012 odbyła się już kolejna, V edycja konkursu.

Zadaniem uczniów biorących udział w V edycji konkursu „Wiedza o Sybirakach” było stworzenie pracy na podstawie wywiadu z Sybirakiem. Temat konkursu pozwalał na samodzielną i twórczą interpretację problemu z zakresu wiedzy o Sybirakach pod kierunkiem nauczyciela historii. Uczniowie mogli pracować indywidualnie, a także w grupach maks. 3 uczniów. W pracy mogły być ujęte dokumenty poświadczające tożsamość Sybiraka i materiał ikonograficzny.

Do konkursu zgłosiły się 4 szkoły:

  1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu,
  2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu,
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu,
  4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim.

 

Udział w konkursie wzięło łącznie 26 uczniów. Uczniowie przeprowadzili wywiady z 16 Sybirakami. Ich prace zostaną wydane w formie książkowej.

Pierwsze miejsce zajął uczeń ZSP nr 2 w Lubaniu – Łukasz Kapica, nauczyciel prowadzący pani Grażyna Hutnik. Drugie miejsce zajęła uczennica ZSP im. KZL w Lubaniu – Katarzyna Czerner, nauczyciel prowadzący pani mgr Urszula Hetnar. Komisja przyznała 2 trzecie miejsca, które zajęły uczennice ZSOiZ w Lwówku Śląskim – Karolina Sabada i Samanta Paraniak oraz uczennice ZSP im. KZL w Lubaniu – Justyna Rajsztak i Amanda Skrzynecka, nauczyciel prowadzący pani mgr Urszula Hetnar.

W dniu 15 marca 2012 r. uczestnicy konkursu spotkali się na uroczystości wręczenia nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy pamiątkowe, a uczniowie prac wyróżniających się nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Powiatu Lubańskiego i Zarząd Koła Związku Sybiraków w Lubaniu. Ponadto nauczyciele historii wszystkich uczestniczących w konkursie szkół otrzymali od Związku Sybiraków płytę z filmem pt. „Losy Zesłańców Sybiru”.

Nauczyciele, Sybiracy i Uczestnicy V edycji konkursu „Wiedza o Sybirakach”

Oprac.: Romuald Karczewski, Prezes Zarządu ZS w Lubaniu

 

 

Click to listen highlighted text!