Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - 25 marca, 2011

Z kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na warszawskim Grochowie związana jest ściśle historia Koła Związku Sybiraków Praga-Południe. To tutaj od samego początku Sybiracy znaleźli schronienie i opiekę ze strony proboszcza parafii ks. Krzysztofa Jackowskiego, mogli organizować spotkania na mszach świętych wielkanocnych i bożonarodzeniowych połączonych z tradycyjnym jajeczkiem i opłatkiem.

Los rodaków, którzy nie powrócili z nieludzkiej ziemi, został upamiętniony w bardzo wymownej i pięknej formie. Na ścianie świątyni wmurowano tablicę epitafijną z napisem: „Wiernym Bogu i Ojczyźnie Rodakom pomordowanym i zmarłym na Syberii w latach 1939–1956, którzy do Polski powrócić mogą tylko w naszych modlitwach. Związek Sybiraków Warszawa Praga-Południe 1995 r.”.

Tablicę oplata różaniec projektu Mariana Jonkajtysa, złożony z wagoników, na których są wyryte nazwy miejsc zesłania.

Członkowie Koła ufundowali ponadto obraz Matki Boskiej Sybirackiej, wykonany przez artystkę malarkę panią Mirosławę Machaj. Obraz został poświęcony 21 grudnia 2002 r. Kościół Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników to miejsce jak najbardziej godne nawiedzania zarówno przez warszawiaków, jak też osoby przyjezdne zwiedzające stolicę.

Opracowanie: Zofia Wężyk-Machowska

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kamień Pamięci Mariana Jonkajtysa w Sulejówku

20 maja 2009 r. w Sulejówku uroczyście odsłonięto pamiątkowy kamień poświęcony niezwykłemu mieszkańcowi tego miasta – Marianowi Jonkajtysowi. Kamień z...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik