Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Memoriału Golgoty Wschodu w Kuźnicy

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Październik 17th, 2013

W dniu 6 października 2013 r. w Kuźnicy (woj. podlaskie) miała miejsce niecodzienna uroczystość. Program przewidywał o godz. 9.00 nabożeństwo w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy, a następnie mszę świętą za ojczyznę w kościele pw. Opatrzności Bożej w tej samej miejscowości.

Przed mszą odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Kuźnicy, rozpoczęty Hymnem Sybiraków. Wykonano utwory poświęcone powstańcom styczniowym, jak również naszym zesłańczym losom – głównie na podstawie wierszy Mariana Jonkajtysa. Wspaniały występ zespołu Grodzieńskie Słowiki dopełnił miary artystycznych doznań.

Homilia wygłoszona przez ks. prof. Tadeusza Krahela, będąca wspaniałą lekcją historii, przywiodła wspomnienia tragicznych doznań na zesłaniu, jak również oddała hołd naszym bohaterskim matkom.

Po mszy świętej odbył się przemarsz na wzgórze Szubienica pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i licznie zgromadzonych mieszkańców Kuźnicy, z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej z Białegostoku pod dyrekcją kapelmistrza Franciszka Mocarskiego.

Wzgórze, na którym znajduje się Memoriał Golgoty Wschodu, nosi nazwę Szubienica pochodzącą od miejsca straceń powstańców styczniowych. Sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu.

W centralnym punkcie górującego nad okolicą wzgórza wznosi się krzyż – pomnik z metalowych szyn o wysokości 13 m, upamiętniający 150. rocznicę powstania styczniowego i wywózki na Sybir.

Obok pomnika znajdują się tablice memorialne w hołdzie powstańcom i zesłańcom. Oto treść jednej z nich:

„Byliśmy Bogu wierni

W dniach zwycięstw i chwały,

Pozostaniemy mu wierni

W dniach prześladowań i klęski.

Bóg nas nie opuści”.

R. Traugutt

Przed drogą na wzgórze, obłożone większymi i mniejszymi głazami, z lewej strony znajduje się olbrzymi głaz z tablicą z napisem: „Zesłańcom Sybiru”, z prawej strony ułożone są tory kolejowe oplecione drutem kolczastym, a obok torów na głazach nazwy miejsc zesłań: Kwitok, Karaganda, Ałtajski Kraj, Kazachstan, Magadan, Workuta, Kołyma, Pawłodar i inne.

Uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi państwowej na maszt obok głazu z napisem „Golgota Wschodu” i zmianą warty honorowej przez żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

Głos zabrali: posłowie Krzysztof Jurgiel i Dariusz Piontkowski, przedstawiciel wojewody podlaskiego, reprezentant marszałka województwa podlaskiego, a także prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, który podkreślił szczególnie ważną rolę „żywych znaków pamięci”, jest nim i będzie powstały monumentalny pomnik dla przyszłych pokoleń.

Po okolicznościowych przemówieniach zostały wręczone Odznaki Honorowe Sybiraka i dyplomy. Po wykonaniu Hymnu Sybiraków przez płk. Jerzego Abramowicza rozpoczął się ceremoniał odsłonięcia i poświęcenia Memoriału Golgoty Wschodu. Modlitwy ekumeniczne poprzedziły apel poległych zakończony salwą honorową. Składaniu wieńców i kwiatów oraz zapalaniu zniczy przez harcerzy towarzyszył akompaniament werbli. Następnie orkiestra odegrała „Rotę” i hymn „Boże coś Polskę”.

Po odprowadzeniu sztandarów – w szyku marszowym – wysłuchaliśmy koncertu piosenek wojskowych w wykonaniu orkiestry.

W zadumie i refleksji wracaliśmy do swoich domów, wspominając wspaniałe, monumentalne dzieło, przemawiające do naszych serc tym znakiem pamięci o naszych zesłańczych losach i zaangażowaniu ludzi dobrej woli, którzy stworzyli ten pomnik ku pamięci potomnych.

Memoriał Golgoty Wschodu w Kuźnicy

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: dyrektor Zespołu Szkół w Kuźnicy Krzysztof Pawłowski, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, przewodniczący Rady Gminy Kuźnica Bohdan Garkowski, wójt Kuźnicy Jan Kwiatkowski, ks. Jarosław Grygiewicz i ks. Sylwester Szyluk

U stóp pomnika złożone zostały wieńce i kwiaty

Tablica poświęcona mieszkańcom Kuźnicy, którzy ucierpieli wskutek XIX- i XX-wiecznych represji ze strony Rosji, a następnie ZSRR

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, duchowieństwa, wojska i mieszkańcy

Oprac.: Jolanta Hryniewicka

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jeśli my zapomnimy o nich…

Wrzesień to miesiąc szczególny dla naszej narodowej pamięci. 1 września na Polskę napadli Niemcy, a 17 – Sowieci. Z powodu...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik