Święto Niepodległości i 96. rocznica obrony Przemyśla

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Listopad 11th, 2014

W dniu 11 listopada w całej Polsce świętujemy dzień odzyskania niepodległości. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w Przemyślu jest to święto podwójne. 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest wzniosłą okazją, aby pamięć o Orlętach Przemyskich i Lwowskich trafiła do szerokiej opinii publicznej.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczyli członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu wraz z pocztem sztandarowym, zapoczątkowała msza święta, odprawiona w bazylice archikatedralnej z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Przemyskiego, orkiestry, kombatantów, władz miasta i mieszkańców.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił abp Józef Michalik. W kazaniu podkreślił, że „czas najwyższy, aby dziś przestać dzielić Polskę i ludzi na konserwatywnych i liberalnych, na otwartych i zamkniętych, ale zacząć mówić o uczciwych i nieuczciwych – tak rozróżniać”.

Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich, w trakcie którego przy popiersiu i tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożone zostały kwiaty. Przed pomnikiem Orląt Przemyskich uroczystości zapoczątkowało odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt. Wygłoszony został przez dr. Grzegorza Szopę okolicznościowy wykład, odczytano apel pamięci, a delegacje złożyły przed pomnikiem wieńce.

Upowszechnianie wiedzy o odzyskaniu niepodległości oraz o obronie Przemyśla i Lwowa w 1918 r. przed ukraińskim powstaniem ma szerokie znaczenie edukacyjne.

Kompania honorowa Wojska Polskiego Garnizonu Przemyskiego

Uroczysty przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich

Poczty sztandarowe organizacji uczestniczących w uroczystościach (drugi z lewej Oddziału ZS w Przemyślu)

Uroczystości pod pomnikiem Orląt Przemyskich

Kwiaty od Oddziału ZS w Przemyślu złożyły (od prawej) Jadwiga Maszczak, Helena Hańczuk i Teresa Staś

Oprac.: Marian Boczar, sekretarz Zarządu Oddziału ZS w Przemyślu

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Święto Niepodległości w Miękini

10 listopada 2014 r. w Miękini (Oddział ZS we Wrocławiu), w powiecie średzkim, uczczone zostało Święto Niepodległości. Było to wyjątkowe...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik