Jubileusz 70-lecia Domu dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Lipiec 2nd, 2016

2 lipca 2016 r. w Szymonowie odbyła się uroczystość obchodów 70-lecia powstania Domu dla Dzieci.

Dokładnie 70 lat wcześniej z dalekiego Semipałatyńska w Kazachstanie przybyło do Szymonowa 92 osieroconych polskich dzieci. W 1943 r. dzięki staraniom wspaniałej kobiety – Wincentyny Szawczukiewicz w Semipałatyńsku powstał Dom Polskiego Dziecka. Z wielkim oddaniem i poświęceniem opiekowała się ona na „nieludzkiej ziemi” polskimi dziećmi, które następnie pod koniec czerwca 1946 r. przywiozła do kraju – do Szymonowa.

Jubileusz rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Szymonowie, koncelebrowaną przez proboszcza ks. Dariusza Piórowskiego i ks. kanonika Ryszarda Półtoraka.

Po mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną przed wejściem do budynku Domu dla Dzieci. Następnie w świetlicy rozpoczęły się obchody jubileuszu.

Dyrektor Domu dla Dzieci Zofia Bagińska przywitała serdecznie wszystkich przybyłych gości. Szczególnie ciepłe słowa skierowane były do wychowanków – Sybiraków, którzy 70 lat temu wraz z innymi przyjechali do Szymonowa. W Domu dla Dzieci w Szymonowie przez 70 lat wychowywało się łącznie 1164 dzieci – cztery pokolenia, których przedstawiciele w osobach najstarszej na spotkaniu Sybiraczki Heleny Dudek i najmłodszego 7-letniego wychowanka przebywającego aktualnie w placówce – Ksawerego otrzymali okolicznościowe upominki. Różnica wieku między najstarszą wychowanką a najmłodszym podopiecznym domu wynosi 80 lat.

Następnie prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko wraz z prezesem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie Zygmuntem Skotnickim wręczyli Zofii Bagińskiej Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Pracownicy Domu dla Dzieci również wyrazili swoje podziękowanie pani dyrektor za pracę i zaangażowanie, wręczając kwiaty i pamiątkę.

Na ręce pani dyrektor gratulacje i życzenia jubileuszowe złożyli: sekretarz stanu i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego – senator Anna Maria Anders, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, sekretarz miasta Olsztyna Stanisław Gorczyca, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, wójt gminy Małdyty Marcin Krajewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie Tomasz Podsiadło, senator RP Bogusława Orzechowska, poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, gubernator Dystryktu 2231 Rotary Club Olsztyn, Zarząd Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego oraz grono pedagogiczne Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków w Grudziądzu.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu młodzieży Domu dla Dzieci związana tematycznie z jubileuszem, którą pomagali przygotować Żaneta i Adam Polańscy z Olsztyna. Były wzruszające wiersze i specjalnie skomponowana na tę okazję piosenka o Domu dla Dzieci, której refren śpiewali wszyscy uczestnicy. Na zakończenie aktor sceny warszawskiej Andrzej Chudy zaśpiewał m.in. „Włóczęgę” i „Modlitwę” Okudżawy. Jego występ bardzo wzruszył starsze pokolenie, które dołączyło do występu artysty.

W części historyczno-wspomnieniowej zaprezentowano fragmenty filmów z pierwszego w Polsce Zjazdu Sybiraków, który odbył się w Domu Dziecka w Szymonowie 2 lipca 1985 r., oraz z II Zjazdu wychowanków połączonego z nadaniem imienia Sierot Sybirackich w 1993 r. Całość zakończyła prezentacja obrazująca codzienne życie domu i aktualne wydarzenia.

Goście mieli możliwość obejrzenia wystawy ilustrującej 70 lat istnienia Domu dla Dzieci, kronik z całego okresu i pamiątek z Semipałatyńska, a przy specjalnie przygotowanym na tę okazję torcie mogli wspominać minione lata.

Po uroczystym obiedzie rozpoczął się Festyn Rodzinny w ramach Wojewódzkich Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina – tu wszystko się zaczyna”. Nieocenieni w prowadzeniu festynu byli zaprzyjaźnieni muzycy z Olsztyna – Agnieszka Skrycka i Andrzej Perdian.

Dzieci i dorośli mogli korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów festynu, m.in. zjeżdżalni, dmuchanych kul, minigolfa, występów klownów, cegiełki z niespodzianką i z zasobów licznych punktów gastronomicznych. Mieli również okazję obejrzeć występ młodych artystów z zespołu Disco Kwiatki z Olsztyna. Głównym punktem festynu była aukcja obrazów namalowanych przez wychowanków Domu dla Dzieci.

Na zakończenie festynu goście i domownicy mieli okazję spróbować pysznej nowości – „tortu chlebowego” przekazanego przez sponsorów z Morąga.

Złożenie kwiatów

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Domu dla Dzieci im. Sybiraków. Od lewej: prezes ZG ZS Kordian Borejko, prezes Zarządu Oddziału ZS w Olsztynie Zygmunt Skotnicki i dyrektor Zofia Bagińska

Uroczyste spotkanie jubileuszowe

Uroczyste spotkanie jubileuszowe z udziałem wychowanków i zaproszonych gości

Odznaczenie dyrektor Zofii Bagińskiej

Prezes Kordian Borejko w asyście prezesa Zarządu Oddziału ZS w Olsztynie Zygmunta Skotnickiego odznaczył dyrektor Domu dla Dzieci Zofię Bagińską Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków

Oprac.: Zofia Bagińska, dyrektor Domu dla Dzieci im. Sybiraków w Szymonowie

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystość w Pogorzałkach koło Białegostoku

Wracamy do Ciebie Polsko ze stepów Sybiru, w łachmanach, szczęśliwi na własnej ziemi, choć krew nie zastygła na ranach Dzień...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik