Pamiętamy! – Dzień Sybiraka Koła Związku Sybiraków w Rudnej

Uczciliśmy pamięć Polaków deportowanych na Syberię. Były uroczysta msza święta i akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Rudnej. Honorowy patronat nad obchodami objął wójt gminy Rudna.

„Wspólnie musimy pielęgnować pamięć zesłanych na »nieludzką ziemię«. W naszej gminie żyją Sybiracy i ich rodziny, dlatego ta pamięć jest dla nas szczególnie ważna. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby Koło Związku Sybiraków w Rudnej jak najdłużej prężnie działało” – zapewnia wójt gminy Rudna Władysław Bigus. Koło Związku Sybiraków w Rudnej od początku swojego istnienia rokrocznie celebruje Dzień Sybiraka, wspominając tragiczne wydarzenia. „Jest nas coraz mniej, co nie oznacza, że wraz z nami odchodzi pamięć tych dramatycznych wydarzeń. Jesteśmy tutaj po to, aby oddać hołd tym, których już nie ma, a naszym dzieciom i wnukom uświadomić, jak cenne są wolność i niepodległość” – podkreśla Maria Jurkiewicz, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy.

Koło Związku Sybiraków w Rudnej powołano w 1989 r. Pierwszym prezesem Zarządu Koła był Sybirak Zbigniew Bisikierski. Obecnie za prace Koła, liczącego 48 członków, odpowiada Kamila Mazurek, która tę funkcję przejęła po swoim ojcu Sybiraku.

Przypomnijmy, że akcje deportacyjne Polaków rozpoczęły się już w lutym 1940 r. Pierwsza deportacja objęła około 140 tys. osób, które trafiły na północne obszary Związku Radzieckiego. Ponad 61 tys. osób deportowano w kwietniu, a około 80 tys. w czerwcu. Wywózki prowadzono także w 1941 r. Obecnie nadal nie wiadomo, ilu dokładnie Polaków łącznie zostało zesłanych na Syberię. Historycy szacują, że może to być nawet około miliona osób. Polacy kierowani byli do przymusowej pracy w kołchozach i zakładach pracy, część trafiała do łagrów. Celem okupanta była sowietyzacja polskich ziem, a wywóz Polaków w głąb ZSRR był jednym z elementów prowadzonej polityki.

Sztandar Koła ZS w Rudnej

Sztandar Koła ZS w Rudnej

Poczet sztandarowy Koła ZS w Ścinawie

Poczet sztandarowy Koła ZS w Ścinawie

Poczet sztandarowy Koła ZS w Lubinie

Poczet sztandarowy Koła ZS w Lubinie

Poczty sztandarowe szkół w Rudnej

Poczty sztandarowe złożone z uczniów szkół w Rudnej

Młodzież przedstawiająca losy zesłańców Sybiru

Młodzież przedstawiająca losy zesłańców Sybiru

Wójt gminy Rudna Władysław Bigus

Wójt gminy Rudna Władysław Bigus dziękuje młodzieży szkolnej za wspaniałe przygotowanie części artystycznej

Oprac.: „Nowiny Gminne” nr 10 (186) z października 2016 r.