Tradycją Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu są spotkania uczniów klas pierwszych z patronem, czyli Sybirakami. Ludźmi, którzy doświadczyli koszmaru zesłania na „nieludzką ziemię”.

W tym roku szkolnym Sybiracy Danuta Rybicka, Aleksandra Potoczek i Kazimierz Korczyński spotkali się z uczniami aż siedmiu oddziałów liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczą szkoła zawodową.

Zaproszeni goście opowiadali o swoich przeżyciach związanych z deportacją na Sybir, a także o wspomnieniach, które przekazali im rodzice. To ciekawe i smutne historie tułaczki poza granicami państwa w czasie II wojny światowej. Sybiracy starają się, aby uczniowie zrozumieli, jak było to trudne, okrutne, smutne, jak bardzo zesłańcy byli bezsilni, a mimo to wierzyli w powrót do Polski. Przekazują swoje historie, jednocześnie ucząc patriotyzmu i poszanowania tradycji. I nieraz na wspomnienie tych wydarzeń w oczach opowiadających, ale i słuchaczy, pojawiają się łzy wzruszenia. Bo spotkania wywierają na uczniach duże wrażenie i skłaniają do refleksji.

Dziś niełatwo jest wyobrazić sobie trud życia na zesłaniu. Wykorzystajmy więc czas, dopóki jeszcze żyjący Sybiracy mogą nam opowiedzieć swoje historie. To naprawdę bezcenna wiedza.

W tym roku odszedł Stanisław Faliński – Sybirak, żołnierz gen. Andersa, który zawsze chętnie spotykał się z uczniami. Jego wspomnienia pozostały nie tylko w naszej pamięci, ale także w fotografiach i wspaniałej książce „Przez Sybir na Monte Cassino”. Dziękujemy.

Sybiraczka Danuta Rybicka

Sybiraczka Danuta Rybicka

Aleksandra Potoczek

Podziękowanie dla Aleksandry Potoczek

Uczniowie z Kazimierzem Korczyńskim

Uczniowie z Kazimierzem Korczyńskim

Oprac.: Renata Skowron

Click to listen highlighted text!