Rondo im. Sybiraków w Nowogardzie

Dodane przez: Beata Żyłkowska - Marzec 16th, 2017

W dniu 16 marca 2017 r. z inicjatywy Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie (Oddział w Szczecinie) nowo powstałe rondo u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Księcia Józefa Poniatowskiego otrzymało imię Sybiraków.

W uroczystej oprawie tego wydarzenia wzięli udział abp Andrzej Dzięga, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko, burmistrz Nowogardu Robert Czapla, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk, przewodniczący nowogardzkiej rady miejskiej Piotr Słomski, Prezydium Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie z prezes Iwoną Biedulską oraz nowogardzcy radni, księża, młodzież z nowogardzkich szkół, a także młodzież z Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków w Szczecinie.

Uroczystości przy rondzie poprzedziła msza święta, koncelebrowana przez arcybiskupa w Sanktuarium pw. św. Rafała Kalinowskiego. Stąd Sybiracy wraz z pocztami sztandarowymi kombatantów, szkół, wojska oraz licznie uczestniczący mieszkańcy Nowogardu przeszli ulicami miasta do ronda im. Sybiraków, gdzie abp Andrzej Dzięga dokonał aktu poświęcenia.

W trakcie uroczystości zebrani wysłuchali Hymnu Sybiraków. Głos zabrał m.in. prezes Zarządu Głównego Kordian Borejko: „Żywię nadzieję, że dzięki dzisiejszej uroczystości pamięć o zesłanych w głąb Związku Sowieckiego przetrwa długie lata”. „Rondo Sybiraków to uhonorowanie wszystkich poszkodowanych, a dla młodzieży to lekcja patriotyzmu” – mówiła do zebranych Franciszka Kobylińska, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie, prowadząca uroczystość. „To znaczące wydarzenie dla Sybiraków, dramatyczne losy na zesłaniu, śmierć setek tysięcy osób zasługują na pamięć, a tego miejsca w centrum miasta nie da się nie zauważyć” – powiedziała prezes Zarządu Oddziału ZS w Szczecinie Iwona Biedulska. Burmistrz Nowogardu Robert Czapla zaznaczył, że dzięki tej inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, co jest bezcenne. Podziękował też nowogardzkim Sybirakom za działanie, które ma na celu utrwalenie historii dla przyszłych pokoleń. Szczególnie podziękował prezes Zarządu Koła Franciszce Kobylińskiej, która „wydeptała wiele ścieżek”, żeby dopiąć celu. Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego ks. kanonik Kazimierz Łukianiuk zaprosił wszystkich zebranych na poczęstunek do świetlicy przy Sanktuarium.

Poczty sztandarowe wyprowadzające zebranych z Sanktuarium

Poczty sztandarowe wyprowadzające zebranych z Sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego

Przemarsz ulicami miasta

Przemarsz ulicami miasta

Sztandary podczas Hymnu Sybiraków

Sztandary podczas Hymnu Sybiraków

Akt poświęcenia ronda

Akt poświęcenia ronda im. Sybiraków przez abp. Andrzeja Dzięgę

Prezes Franciszka Kobylińska

Franciszka Kobylińska, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Nowogardzie prowadząca uroczystość

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko

Prezes Iwona Biedulska

Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Szczecinie Iwona Biedulska

Dyrektor Gabinetu Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk

Dyrektor Gabinetu Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk

Rondo im. Sybiraków w Nowogardzie

Rondo im. Sybiraków w Nowogardzie

Oprac.: Iwona Biedulska, zdjęcia Marcin Simiński, Dorota Smietiuch

Comments are closed.

Sybiracy
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Oddziale ZS w Legnicy

Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy uczestniczy aktywnie w różnych uroczystościach, które odbywają się na terenie Legnicy i byłego województwa...

Zamknij

Liczba wejść na stronę: Licznik